<h2>T
he car is about 6.6 years old.</h2>
Step-by-step explanation:
Given : An equation for the depreciation of a car is given by
, where y = current value of the car, A = original cost, r = rate of depreciation, and t = time, in years. The value of a car is half what it originally cost. The rate of depreciation is 10%.
To find : Approximately how old is the car?
Solution :
The value of a car is half what it originally cost i.e. 
The rate of depreciation is 10% i.e. r=10%=0.1
Substitute in the equation, 


Taking log both side,




Therefore, the car is about 6.6 years old.
Brad's profit was 30%
Further explanation:
Profit is the money someone earns on selling a product on more than its actual cost.
The formula for profit is:

Given
Purchase price of energy drinks = £9.25
Selling price of one bottle=£1
Selling price of 12 bottles=1*12=£12
Profit= Selling Price - Purchse price
=12-9.25
=£2.75
Brad's profit was £2.75
Now,
Profit percentage= (Profit/Purchase Price)*100
=(2.75/9.25)*100
=0.30*100
=30%
Brad's profit was 30%
Keywords: Profit, loss
Learn more about profit and loss at:
#LearnwithBrainly
Answer:
126°
Step-by-step explanation:
In quadrilateral DSRC, SR || DC (given)
AP = BQ = CR = DS = ET (given)
CR bisects

(
is the measure of an angle of pentagon)

(Measure of interior angles on the same side of transversal)

In five weeks, there are 35 days. So, the average drop in temperature per day is 40/35 = 8/7 degrees per week. Then in 1 week, 8/7 degrees per day * 7 days per week = 8 degrees per week.Therefore there are 8 degrees drop of temperature in 1 week.