Answer:
0.3
Step-by-step explanation:
the total of all probabilities is 1.00, or 100%.
In the Venn diagram, we have the probabilities 0.2, 0.4 and 0.1; these sum to
0.2+0.4+0.1 = 0.6+0.1 = 0.7.
This leaves us 1.00-0.7 = 0.3 for the remaining probability of no toppings.
Hope this helps but I think it might be:
Part A: c=0.75p
the cost of shipping for 2 pounds
c=0.75p
c=0.75*2
c=$1.50
Part B: c=0.05p
Answer:




Step-by-step explanation:
Given
close
fail to close


First, calculate the value of q
Using complement rule



So, we have:
and 
Solving (a): Fails to close on the 4th attempt
This means that he closes the first three attempts. The event is represented as: p p p q
So, we have:




Solving (b): He closes for the first time on the 3rd attempt
This means that he fails to close the first two attempts. The event is represented as: q q p
So, we have:




Solving (c): First he closes is his 2nd attempt
This means that he fails to close the first. The event is represented as: q p
So, we have:



Solving (d): The first he close is one of his 3 attempts
To do this, we make use of complement rule
The event that he does not close any of his first three attempts is: q q q
The probability is:


The opposite is that the first he closes is one of the first three
So, we have:
--- complement rule




Step 1 : 11875=2x+2391
Step 2: 11875-2391=2x
Step 3: 9484=2x
Step 4: 9484/2=x
Step 5: x=4742