Answer:
Your question is lacking some information attached is the missing part and the solution
A) AB = AD = BD = 0, BC = LC
AC = 
B) AB = AD = BC = BD = 0
AC = 
Explanation:
A) Forces in all members due to the load L in position A
assuming that BD goes slack from an inspection of Joint B
AB = 0 and BC = LC from Joint D, AD = 0 and CD = 4L/3 C
B) steps to arrive to the answer is attached below
AB = AD = BC = BD = 0
AC = 
Answer:I want to play what game?
Explanation:
Answer:
D) AND gate.
Explanation:
Given that:
A certain printer requires that all of the following conditions be satisfied before it will send a HIGH to la microprocessor acknowledging that it is ready to print
These conditions are:
1. The printer's electronic circuits must be energized.
2. Paper must be loaded and ready to advance.
3. The printer must be "on line" with the microprocessor.
Now; if these conditions are met the logic gate produces a HIGH output indicating readiness to print.
The objective here is to determine the basic logic gate used in this circuit.
Now;
For NOR gate;
NOR gate gives HIGH only when all the inputs are low. but the question states it that "a HIGH is generated and applied to a 3-input logic gate". This already falsify NOR gate to be the right answer.
For NOT gate.
NOT gate operates with only one input and one output device but here; we are dealing with 3-input logic gate.
Similarly, OR gate gives output as a high if any one of the input signals is high but we need "a HIGH that is generated and applied to a 3-input logic gate".
Finally, AND gate output is HIGH only when all the input signal is HIGH and vice versa, i.e AND gate output is LOW only when all the input signal is LOW. So AND gate satisfies the given criteria that; all the three conditions must be true for the final signal to be HIGH.
Answer:
Option (d) 2 min/veh
Explanation:
Data provided in the question:
Average time required = 60 seconds
Therefore,
The maximum capacity that can be accommodated on the system, μ = 60 veh/hr
Average Arrival rate, λ = 30 vehicles per hour
Now,
The average time spent by the vehicle is given as
⇒ 
thus,
on substituting the respective values, we get
Average time spent by the vehicle = 
or
Average time spent by the vehicle = 
or
Average time spent by the vehicle = 
or
Average time spent by the vehicle =
hr/veh
or
Average time spent by the vehicle =
min/veh
[ 1 hour = 60 minutes]
thus,
Average time spent by the vehicle = 2 min/veh
Hence,
Option (d) 2 min/veh