Answer:
Variables names cannot include a percent sign (%).
Explanation:
Answer:
Lundholm, Inc
Journal Entries
Date Account Titles Debit Credit
May 1, 18 Cash $500,000
Bonds payable $500,000
(To record the bond issuance)
31 Oct, 18 Interest Expenses $22,500
(500000*9%*6/12)
Cash $22,500
(To record payment of the first semiannual period’s interest)
Nov 1, 19 Bonds payable $300,000
Loss on Bonds $3,000
Cash $303,000
(To record retirement the bonds at 101 on November 1, 2019)
Answer:
$3,606.49
Explanation:
the price of a zero coupon bond = maturity value / (1 + i)ⁿ
- maturity value = $10,000
- i = 6.09% / 2 = 3.045% semiannual interest rate
- n = 17 years x 2 semiannual compounding = 34 periods
the price of a zero coupon bond = $10,000 / (1 + 3.045%)³⁴ = $10,000 / 1.03045³⁴ = $10,000 / 2.772779928 = $3,606.49
the formula we used to determine the market price of a zero coupon bond is basically the present value
Answer: $0
Explanation:
Forward contracts get their value from the cost and on December 1, there was no cost to Curtis as he Curtis had just signed the contract.
This means that the amount that should be recorded for the Forward Contract should be $0. Even though the contract is valued at $0, it will still need to be credited against the amount to be received to at least recognize that a forward contract was entered into.