A. allows you to diversify as opportunities develop.
Answer:
A) $1.82
Explanation:
the dividends discount model is used to determine the value of stock given the distributed dividends and the required rate of return:
current dividend $0.20 per stock
dividends year 1 = $0.23 per stock
dividends year 2 = $0.2645 per stock
dividends year 3 = $0.3042 per stock
dividends year 4 = $0.35 per stock
after year 4, we need to calculate the growing perpetuity = dividend / (return rate - growth rate) = $0.35 / (17.4% - 2.5%) = $0.35 / 14.9% = $2.35
now we must find the present value of the cash flows:
PV = $0.23/1.174 + $0.2645/1.174² + $0.3042/1.174³ + $0.35/1.174⁴ + $2.35/1.174⁵ = $0.1959 + $0.1919 + $0.188 + $0.1842 + $1.0537 = $1.82
Answer:
The correct answer is : Nominal GDP is 1800, real GDP is 2000, and GDP deflator is 90
Explanation:
This is what evaluates the current market prices. It includes the changes presented in market prices that have occurred during the current year. It analyzes as well the inflation or deflation. Also, it measures the value of all services and finished goods and produced by a country
Answer:
An advantage of using the retail method of inventory costing is
c.that it may be used as an aid in taking a physical inventory.
Explanation:
The retail inventory method is used by retailers that resell merchandise to estimate their ending inventory balances. This method is based on the relationship between the cost of merchandise and its retail price. The method is not entirely accurate, and so should be periodically supplemented by a physical inventory count. Its results are not adequate for the year-end financial statements, for which a high level of inventory record accuracy is needed.