Answer:
$650,000
Explanation:
The total cost of a company may be grouped into fixed and variable cost. The fixed cost remains constant at a given range of activity levels while the variable cost increases proportionately as the level of activities.
The total variable cost is the product of the unit variable cost and the number of units produced.
Hence, total cost in 2011
= $500,000 + $150,000
= $650,000
Answer:
c. Neural networks
Explanation:
While other options are considered as descriptive analysis techniques, neural network is a type of inferential statistics.
While descriptive statistics only describes data by using a chart or graph, and inferential statistics assist in drawing inferences or making predictions from data.
A neural network refers to a series of algorithms which studies the types of relationships, either positive or negative, that exist between a set of data via process that copies method of operation of human brain. Neural network can assist in inferring the effect that a change a set of data A, independent variable, will have on the a set of data B, dependent variable.
The idea of neural network comes from artificial intelligence and it helps in generating the best results that is obtainable without changing the criteria of the output.
Answer:
Present Value = $290.20
Explanation:
The present value of a future payment can be calculated with the following formula:
PV = FV / (1 + i)N
Where i is the annual interest rate or discount rate, and t is the number of years until the payment will be received.
PV = Present Value = ?
FV = Payment = $4,400
i = 8.3% = 0.083
N = 20 - 6 = 14
PV = $4400 / (1 + 0.083)(20 - 6)
PV = $4400 / (1.083 * 14)
PV = $4400 / 15.162
PV = $290.1992
Present Value = $290.20 (Approximated)
Answer: consists of two or more independent organizations that combine requirements for materials, services and capital goods to gain better pricing, service and technology from suppliers.
Explanation:
Purchasing consortium is simply defined as an arrangement that involves collaboration which takes place between two or more organisations who join hands together in order to gain better prices and achieve terms which are favorable from their suppliers.
Purchasing consortium consists of two or more independent organizations that combine requirements for materials, services and capital goods to gain better pricing, service and technology from suppliers.
It should be noted that it's not only used by public institutions, therefore option A is incorrect. Purchasing consortium helps speed up the purchasing process.
Answer:
Title VII of the CRA
Explanation:
Title VII of the Civil Rights Act (CRA) is a landmark federal law that aims to protect employees against discrimination based on race, colour, sex, nation of origin, or religion.
The act was made law in 1964.
In the given scenario a female sales representative with excellent performance review was not promoted for 8 years, while Jim a male sales representative was promoted in just 18 months.
This is a gender based discrimination and is covered by Title VII of the CRA.
Age discrimination does not apply because it addresses discrimination of employees with minimum age of 40 years.
Equity act requires that employees on the same job role are compensated equally. This does not also apply.
Rehabilitation act prevents discrimination based on disability. This does not also apply