Answer with its Explanation:
Step 1:
First of all record a loan of $3 million loan:
Dr Bank $3,000,000
Cr Loan $3,000,000
Step 2:
Finance charge will be 3% on this loan amount:
Dr Finance Charge $3million *3% = $90,000
Cr Bank $90,000
Step 3:
The interest on the note is 7% which is $70,000. So the journal entry would be:
Dr Interest Expense $70,000
Cr Interest payable $70,0000
Answer:
The correct answer is 8.23%.
Explanation:
According to the scenario, the computation can be done as:
WACC of debt = Respective costs of debt× Respective weight of debt
= (0.4 × 5)
= 2
WACC of preferred = Respective costs of preferred × Respective weight of preferred
= (0.15 × 7)
= 1.05
WACC of common equity = Respective costs of common equity × Respective weight of retained earning
= (0.45 × 11.5)
= 5.175
So, Total WACC = WACC of debt + WACC of preferred + WACC of common equity
= 2 + 1.05 + 5.175
= 8.225 or 8.23 (approx.)
Answer:
50% share.
Explanation:
Given:
There are only three firms in a market.
The largest firm has sales of $500 million.
The second-largest has sales of $300 million.
The smallest has sales of $200 million.
Question asked:
The market share of the largest firm is ?
Solution:
As we know:

Total sales of the largest company = $500 million.
Total sales of the market = Sales of largest firm + Sales of second largest firm+ Sales of smallest firm
Total sales of the market = $500 million + $300 million + $200 million
= $1000 million


Therefore, the market share of the largest firm is 50%.
Answer:
A. All of these 3 other possible answers that are listed here are true reasons.
Explanation:
If we are to use wage the rate of change in wages or inflation, as a proxy for inflation in the economy, when there is unemployment, the number of persons searching for work is significantly greater than the number of jobs available for the people who are unemployed. What we mean is, the supply of labor is greater than the demand for it.
With the availability of many workers, there's little need for employers to "bid" for the services of employees by paying them good wages.