Answer:
Please consider the explanation below
Explanation:
a.Optimal order quantity per order = √2CO / I
= √[2*1500Units*625 ]/ (130)
=√1875000/130
=120 units per order
b.Minimum total annual inventory costs
Annually orders = 1500 / 120
= 12.5 times
Ordering cost = 12.5*625 = $7812
carrying cost = 120 units *$130 = $15600
Total annual inventory cost = $23412
c.The number of orders per year
= Annual denand / Optimum oder
= 15000 U / 120
= 12.5 times
• d.The time between orders (in working days)
= 364 / 12.5 (considered one leave)
= 29.12 days
=29 days
Answer:
Hart's note should be reported at $10,000 and Maxx's note should be reported at $7,820
Explanation:
Since Hart's note is a current note (due within one year) it should be reported at future value = $10,000
Marxx's note must be reported at present value:
present value = future value x discount factor = {$10,000 [1 + (3% x 5)]} x 0.68
present value = $11,500 x 0.68 = $7,820
*we use simple interest to calculate the future value of Marxx's debt since Jet Co. doesn't charge compound interest
Answer:
C). Write a letter to Walter stressing to him the value of a college education.
Explanation:
The most ethical and moral action that Coach Edward should take in the given situation would be to 'write a letter to Walter stressing to him the value/significance of college education.' It would not only educate Walter regarding the crucial role that college education plays in defining the success and personality of an individual but also emphasize the benefits of joining the college team which would be vital to his overall career and give a direction to his skills. Thus, this would serve Coach Edwards' purpose ethically by making Walter understand the idea logically and convince him. Therefore, <u>option C</u> is the correct answer.
Services are a form of product that consists of activities, benefits, or satisfactions offered for sale that are essentially intangible and do not result in the ownership of anything.