Answer:
Cost of Goods Sold will contain 9,600 of the fixed manufacturing cost
Explanation:
actual fixed cost 12,000
Under absorption cost, the produced units will take the complete manufacturing cost
total manufacturing cost / produced units
12,000 / 1,500 units = 8
Then, we multiply by the amount of units sold to know how much of the manufacturing cost were recognize during the period
1,200 x 8 = 9,600
The rest, will be capitalized into inventory.
Answer:
Full body = $132
For trouble spots = $180
Explanation:
The computation of contribution margin per hour is shown below:-
For Full body
Contribution per service = $198
Massage time required in minutes = $90
Massage time required (90 min ÷ 60 min) = $1.5
Contribution per hour = $198 × $1.5
= $132
For Trouble spots
Contribution per service = $90
Massage time required in minutes = $30
Massage time required (30 min ÷ 60 min) = $0.5
Contribution per hour = $90 × $0.5
= $180
Answer: 10.67%
Explanation:
Mr Madoff is offering to grow the current value of $1,000 to a future value of $1,500 in 4 years.
This is a future value problem.
1,500 = 1,000 * ( 1 + interest) ^ 4 years
( 1 + interest) ^ 4 = 1,500/1,000
( 1 + interest) = 4√(1,500/1,000)
1 + interest = 1.1066819197
Interest = 1.1066819197 - 1
= 10.67%
<span>A) 5.5%
A) rE = Div1 / P0 + g
0.1 = 0.045 + g, so g = 5.5%</span>
Answer:
The degree to which the portfolio variance is reduced depends on the degree of correlation between securities is the correct answer.
Explanation: