Essa pergunta nao esta em forma ingles, então pessoas nao vao entender.
Recall that:
sin(A + B) = sinAcosB + cosAsinB
Therefore:
sin11°cos19° + cos11°sin19° = sin(11° + 19°)
= sin30° = 0.5
I hope this explains it.
Answer:
124.8
Step-by-step explanation:
52 divided by 5 = 10.4
then, multiply by 12 = 124.8
Answer:

Step-by-step explanation:
For the random variable
we define the possible values for this variable on this case
. We know that we have 2 defective transistors so then we have 5C2 (where C means combinatory) ways to select or permute the transistors in order to detect the first defective:

We want the first detective transistor on the ath place, so then the first a-1 places are non defective transistors, so then we can define the probability for the random variable
like this:

For the distribution of
we need to take in count that we are finding a conditional distribution.
given
, for this case we see that
, so then exist
ways to reorder the remaining transistors. And if we want b additional steps to obtain a second defective transistor we have the following probability defined:

And if we want to find the joint probability we just need to do this:

And if we multiply the probabilities founded we got:

This is the concept of application of the Pythagorean theorem. The resultant speed of the motorboat which is crossing the river that has a northward current of 5 m/s at a speed of 8 m/s will be given by:
c^2=a^2+b^2
c^2=8^2+5^2
c^2=64+25
c^2=89
c=sqrt89
c=9.4 m/s