Answer:
3325/5=665
Step-by-step explanation:
Answer:
the probability that less than 33% of the people sampled will answer yes to the question =0.5676
Step-by-step explanation:
Let x represent the amount of money he invested at 11% and y money he invested at 12%. Now we write system of equations:
x*1.11 + y*1.12 = 70 000 + 7900
x + y = 70 000
We will multiply second equation with 1.11
x*1.11 + y*1.11 = 77700
and subtract if from first:
0.01*y = 200
y = 20000
x = 70000 - 20000 = 50000
2.8571 i think im not sure
Answer:
she can buy 3 T-shirts
Step-by-step explanation:
200.00-87.96=112.04
112.04-30-30-30=22.04