1.85 quarts can fit into a 1.75 liter bottle
Full Question:
A flask containing 420 Ml of 0.450 M HBr was accidentally knocked to the floor.?
How many grams of K2CO3 would you need to put on the spill to neutralize the acid according to the following equation?
2HBr(aq)+K2CO3(aq) ---> 2KBr(aq) + CO1(g) + H2O(l)
Answer:
13.1 g K2CO3 required to neutralize spill
Explanation:
2HBr(aq) + K2CO3(aq) → 2KBr(aq) + CO2(g) + H2O(l)
Number of moles = Volume * Molar Concentration
moles HBr= 0.42L x .45 M= 0.189 moles HBr
From the stoichiometry of the reaction;
1 mole of K2CO3 reacts with 2 moles of HBr
1 mole = 2 mole
x mole = 0.189
x = 0.189 / 2 = 0.0945 moles
Mass = Number of moles * Molar mass
Mass = 0.0945 * 138.21 = 13.1 g
Answer:
c
Explanation:
1 calorie = 4.184J/g×°C
This also happens to be the specific heat capacity of water, which is the amount of energy it takes to raise the temperature of 1mL of water by 1°C
Earthworms influence (and benefit) the soil ecosystem in a number of ways: Recycling organic material: Earthworms, along with bacteria and fungi, decompose organic material. ... Improving soil structure: Earthworm burrows alter the physical structure of the soil. They open up small spaces, known as pores, within the soil.
Answer:
The concentration of sodium chloride in an aqueous solution that is 2.23 M and that has a density of 1.01 g/mL is 12.90% by mass
Explanation:
2.23 M aqueous solution of NaCl means there are 2.23 moles of NaCl in 1000 mL of solution.
We know that density is equal to ratio of mass to volume.
Here density of solution is 1.01 g/mL.
So mass of 1000 mL solution = (
) g = 1010 g
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
So mass of 2.23 moles of NaCl = (
) g = 130.3 g
% by mass is ratio of mass of solute to mass of solution and then multiplied by 100.
Here solute is NaCl.
So % by mass of 2.23 M aqueous solution of NaCl =
% = 12.90%