Answer:
760 attendees
Step-by-step explanation:
40% of the attendees is 304. That means you can add 304 to 304 (304 x 2) to get 608. To get the last 20%, divide 304 by 2, because 40(%) divided by 2 is 20(%). The answer to that is 152. Now, add it all up. 608 + 152 = 760.
In conclusion, there were 760 attendees at the carnival.
Answer:
A score of -16 represents the <u>lowest</u> of points for these four turns.
The number for Aisha's highest score will be <u>turn 2</u> on the number line.
That number is <u>10</u>.
Step-by-step explanation:
Since the options of the drop down menu are not included, you should choose any option similar to lowest.
Aisha's highest score was obtained in turn 2 and that is 10.
Aisha is comparing absolute terms, that is why she believes that -16 represents a good score, while in reality is the worst she got.
A. 7 units
10-3=7
B. To the grocery store is greater
Home to school north 7 to grocery store 16 south 23 units
Home to school north 7 to community center 6 units east 12 units
It is true that to <span>survey means to assess the information available.</span>
Answer:
Pr(X>1540.2) = 0.0655
Step-by-step explanation:
Expected value of large bottle,
E(Large) = 1016
Expected value of small bottle,
E(small) = 510
Expected value of total
E(total) = 1016 + 510 = 1526
So the new mean is 1526
Find standard deviation of new amount by variance
Variance of large bottle,
v(large) = 8^2 = 64
Variance of small bottle,
v(small) = 5^2 = 25
Variance of total
v(total) = 64+25 = 89
So the new standard deviation
sd(new) = sqrt(89) = 9.434
Find probability using the new mean and s.d.
Pr(X>1540.2)
Z score, z = (x-mean)/sd
= (1540.2 - 1526)/9.434
= 1.505
value in z score
P(z<1.51) = 0.9345
For probability of x > 1540.2
P(z > 1.51) = 1 - 0.9345 = 0.0655