Step-by-step explanation:
given that 1.5 gram of fat =3% of 2000 calorie diet.
Thus, 1.5 gram of fat contributes to 3/100*2000= 60 calorie of diet.
Generally 6% of the diet must be fat.(recommended)
Since, 1.5 gram = 3%
thus, 3 gram =6%.
Speed = distance / time
3 hours 45 minutes = 3.75 hours
80 = distance / 3.75
distance = 80 * 3.75 = 300 kms Answer
About 4,934 people.
12,250 × 145
1,776,250 ÷ 360
= 4,934.02777...
Answer:
The value of the test statistic is t=1.12.
Step-by-step explanation:
This is a hypothesis test for the difference between populations means.
The claim is that the mean amount of time required to reach a customer service representative significantly differs between the two hotels.
Then, the null and alternative hypothesis are:

The sample 1, of size n1=20 has a mean of 2.65 and a standard deviation of √2.952=1.72.
The sample 2, of size n2=20 has a mean of 2.01 and a standard deviation of √2.952=1.89.
The difference between sample means is Md=0.64.

The estimated standard error of the difference between means is computed using the formula:

Then, we can calculate the t-statistic as:

21.6 ÷ 0.4 = 54 times for green
21.6 ÷ 0.6 = 36 times for purple
Together, 90 beads. Separately, 54 green and 36 purple.