Answer:
36π inches ≈ 113.0973 inches
Explanation:
The circumference of the wheel is pi times its diameter.
C = πd
C = π(36 in) = 36π in ≈ 113.0973 in
The distance around the wheel is 36π inches, about 113.0973 inches.
Answer:
- hoop stress
- longitudinal stress
- material used
all this could led to the failure of the garden hose and the tear along the length
Explanation:
For the flow of water to occur in any equipment, water has to flow from a high pressure to a low pressure. considering the pipe, water is flowing at a constant pressure of 30 psi inside the pipe which is assumed to be higher than the allowable operating pressure of the pipe. but the greatest change in pressure will occur at the end of the hose because at that point the water is trying to leave the hose into the atmosphere, therefore the great change in pressure along the length of the hose closest to the end of the hose will cause a tear there. also the other factors that might lead to the failure of the garden hose includes :
hoop stress ( which acts along the circumference of the pipe):
αh =
EQUATION 1
and Longitudinal stress ( acting along the length of the pipe )
αl =
EQUATION 2
where p = water pressure inside the hose
d = diameter of hose, T = thickness of hose
we can as well attribute the failure of the hose to the material used in making the hose .
assume for a thin cylindrical pipe material used to be
≥ 20
insert this value into equation 1
αh =
= 60/2 = 30 psi
the allowable hoop stress was developed by the material which could have also led to the failure of the garden hose
Answer:
C. The user will not be able to see the junction object records or the field values.
Explanation:
For the profile of the user to give access permission such as create and read to the job without granting access permission to the production facility object, the value of the field or records of the junction object will not be seen by the user. This is one of the necessary criteria or principle for the universal container with a junction object.
Answer: 0.93 mA
Explanation:
In order to calculate the current passing through the water layer, as we have the potential difference between the ends of the string as a given, assuming that we can apply Ohm’s law, we need to calculate the resistance of the water layer.
We can express the resistance as follows:
R = ρ.L/A
In order to calculate the area A, we can assume that the string is a cylinder with a circular cross-section, so the Area of the water layer can be written as follows:
A= π(r22 – r12) = π( (0.0025)2-(0.002)2 ) m2 = 7.07 . 10-6 m2
Replacing by the values, we get R as follows:
R = 1.4 1010 Ω
Applying Ohm’s Law, and solving for the current I:
I = V/R = 130 106 V / 1.4 1010 Ω = 0.93 mA