Answer:
The average rate of change of f(x) = 3.14 inches⁻¹
The change in f(x) = 49.32 in
Step-by-step explanation:
The surface area of the spherical sculpture = x and its diameter f(x) = πx.
The average rate of change of f(x) as x changes is df(x)/dx = π = 3.14
Now the change in diameter Δf(x) = df(x) = (df(x)/dx)dx = πdx
dx = Δx = 28.3 in² - 12.6 in² = 15.7 in²
df(x) = π × 15.7 = 49.32 in
Given:
Kristen owns 61 shares of Prince Waste Collection
Kristen owns 45 shares of Nar Heating/Cooling
Number of Shares Value per share Total
Prince Waste
Collection 61 16.59 1,011.99
Nar Heating/
Cooling 45 7.88 354.60
Total 106 1,366.59
If Kristen sells all of her stocks, she will receive a total of $1,366.59
By process of elimination and plugging in the math we can say that Jack earns 8.25 an hour by multiplying 2*8.25=16.50. Isa must then earn 9.50, therefore she earns a greater hourly pay then Jack as a result