A tradeoff is a balance achieved between two desirable but incompatible feature. So the reasonable answer would be B
Answer:
C. Diversification
Explanation:
Diversification is the process of a business enlarging or varying its range of products or field of operation.
The question is reproduced in the table below for clarity
Oven Contribution
Hours Required Margin Per Unit
Muffins 0.2 $4
Coffee Cakes 0.3 $5
Answer:
Total contribution margin = $ 60,000.00
Explanation:
<em>When a business is faced with a problem of shortage of a resource which can be used to produced more than one product type, to maximize the use of the resource , the business should allocate it for production purpose in such a way that it maximizes the contribution per unit of the scare resource.</em>
Therefore Crane Company should alocate the oven hours to maximise the contribution per unit of oven hour. This is done as follows:
Step 1
<em>Calculate he contribution per oven hour and rank the product</em>
cont/hr ranking
Muffin $4/0.2 hour = 20 <em> 1st</em>
Coffee cakes $5/0.3 hour= 16.67 2nd
<em>Because Muffin generates the highest contribution per hour of Oven, Crane should allocate all the resource to it</em>
Step 2
<em>Calculate the Total contribution from the production of Muffin</em>
Total contribution margin = 20 per her × 3000
= $ 60,000.00
The answer should be software programming
I hope this helps you!!!
Answer:
The correct answer is option (b) $5400
Explanation:
Solution
Calculation of the cost of direct material on May 1
Now,
The starting work In process inventory = Direct materials Cost + Direct labor Cost + Manufacturing overhead applied on W.I.P
13,500 = Direct materials cost + 4500 + 3600
Thus,
Direct material cost = 13500 - 4500-3600 = $5400
Note: Direct labor cost = 300 * 15 = $ 4500
The manufacturing overhead = 300 hour * $12 = $ 3600
So, only expenses associated to work in process will be considered, hence only direct labor and manufacturing overhead are used to work in process are considered.