Answer and Explanation:
Nina's guardian Ollie is putting an undue influence on Nine to sign a contract to invest funds in Penny Stocks Inc. In this way Ollie is getting benefit while exerting pressure on Nina. Nina has the option to cancel the contract on the basis of undue influence.
Answer:
$312,000
Explanation:
Given that,
August Sales = $300,000
July sales = $330,000
Customer amounts on account are collected 60% in the month of sale and 40% in the following month.
Cash Receipts during August:
= (August Sales × 60%) + (July Sales × 40%)
= ($300,000 × 60%) + ($330,000 × 40%)
= $180,000 + $132,000
= $312,000
Therefore, the cash is budgeted to be received during August is $312,000.
Answer:
Risk on the critical path should be given higher priority than activities that are not part of the critical path, or that have a positive slack.
This is because incurring in a riks that is on the critical path can seriously alter the schedule of a project, to the point that the project could be delayed or put off.
The rate after its first adjustment is 5%. The ARM adjustment would be controlled by the periodic cap, because the "true rate" or "fully-indexed rate" is
6.00% (1%+5%). Because the periodic cap
prevents the start rate from moving any more than 2%
at any given adjustment, the first move can only go as
high as 5.00%.
Answer:
The difference between two WACC is 1.2%.
Explanation:
As we know that
WACC = Ke * Ve / (Ve + Vd (1-Tax)) + Kd * Vd*(1-tax) / (Ve + Vd*(1-Tax))
Using the Book Value Method:
WACC = 14% *$65 / ($65m + $45m (1-40%))
+ 6% *$45m*(1-.4) / ($65m + $45m (1-40%))
WACC = 10% + 1.8% = 11.8%
<u>Using the market value method:</u>
Market Value of Common Stock = Common Shares * Market value per share
Market Value of Common Stock = 10 million * $22.5 per share = $225m
WACC = 14% *$225 / ($225m + $50m (1-40%))
+ 6% *$50m*(1-.4) / ($225m + $50m (1-40%))
WACC = 12.35% + 0.7% = 13%
The difference between two WACC is 1.2%.