You have to multilpy them . answer would be 2021.175
The score of 96 is 2 standard deviations above the mean score. Using the empirical rule for a normal distribution, the probability of a score above 96 is 0.0235.
Therefore the number of students scoring above 96 is given by:
Given:
Original price = 20
reduces selling price by 25% every month it's not sold.
First markdown month:
20 * (100%-25%) = 20 * 75% = 15
Second markdown month
15 * 75% = 11.25
Macy, employee gets a 50% discount off the current price.
11.25 * 50% = 5.625
11.25 - 5.625 = 5.625 or 5.63
The pre-tax price of the shirt for Macy will be $5.63
Answer:
The price would be decreased by 18 bozats
Step-by-step explanation:
The following information is given in the question
x = number of kilograms of snig sold
P = Price per kilogram
And, the equation is
p = 300 - 18x
Now if an extra kilogram is sold so it should be x+1
Now the new price is
New price = 300 - 18(x + 1)
= 300 - 18x - 18
Therefore the price would be decreased by 18 bozats
Answer:
x = 4/5
Step-by-step explanation:
The x-intercept looks like (x, 0); the coordinate 0 indicates that the point lies on the x-axis. If we start with 4/5x + 1/3 y= 1 and let y = 0, we will get an equation for the x-intercept:
(4/5)x + (1/3)(0) =1
Then 4/5x = 1, and (5/4)(4/5)x = (1)(4/5).
Thus, x = 4/5, and the x-intercept is (4/5, 0).