Answer:
0.34134
Step-by-step explanation:
In other to solve for this question, we would be using the z score formula
z = (x - μ) / σ
x = raw score
μ = mean
σ = Standard deviation
We are told in the question to find the probability that a worker selected at random makes between $350 and $400
let x1 = 350 and x2= 400 with the mean μ = 400 and standard deviation σ = $50.
z1 = (x1 - μ) / σ = (350-400) / 50 = -1
z2 = (x2 - μ) / σ = (400 - 400) / 50 = (0/50) = 0
From tables, P(z <= -1) = 0.15866
P(z <= 0) = 0.5
Then, the probability would give us, P(-1 ≤ z ≤ 0) =0.5 - 0.15866 =
0.34134
Hence, The probability that a worker selected at random makes between $350 and $400 = 0.34134
First, determine the distance of the motorcycle and the car from the start point. The distance could be determined using
d stands for distance, v stands for speed, t stands for time
The car
d = 48 × t
d = 48t
The motorcycle
d = 20 × t
d = 20t
At the end of t hours, the car is 48t miles (east) from the start point and the motorcycle is 20t miles (north) from the start point.
Second, determine the distance between 48t miles at east and 20t miles at north using pythagorasdistance =

distance =

distance =

distance = 52t
The expression for their distance apart at the end of t hours is 52t
Please see picture attached.
Answer:
10 Ships
Step-by-step explanation:
Source: Khan Academy