Answer:
864.36 boxes
Step-by-step explanation:
In the question above, we are given the following values,
Confidence interval 95%
Since we know the confidence interval, we can find the score.
Z score = 1.96
σ , Standards deviation = 15mm
Margin of error = 1 mm
The formula to use to solve the above question is given as:
No of boxes =[ (z score × standard deviation)/ margin of error]²
No of boxes = [(1.96 × 15)/1]²
= 864.36 boxes
Based on the options above, we can round it up to 97 boxes.
Answer:
25
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 175cm
Standard deviation = 6 cm
Percentage of students below 163 cm
163 = 175 - 2*6
So 163 is two standard deviations below the mean.
By the Empirical rule, 95% of the heights are within 2 standard deviations of the mean. The other 100-95 = 5% are more than 2 standard deviations of the mean. Since the normal distribution is symmetric, 2.5% of them are more than 2 standard deviations below the mean(so below 163cm) and 2.5% are more than two standard deviations above the mean.
2.5% of the students have heights less than 163cm.
Out of 1000
0.025*1000 = 25
25 is the answer
m • (g4c - 3)
(1):g4 was replaced by g^4.
Pulling out like terms:
2.1:Pull out like factors:
g4cm - 3m = m • (g4c - 3)
Trying to factor as a Difference of Squares :
2.2:Factoring: g4c - 3
Model spaceship cost = $15.99
Tax % = 8%
Amount of tax = 15.99*0.08 = $1.279
Amount after tax = $15.99+$1.279 = 17.2692
After rounding-off to the nearest cent, it would be $17.27
So, your final answer is $17.27
Hope this helps!