Molarity = number of mole of substance(n) / volume of solution (V).
n(CaCl2) = mass (CaCl2)/M(CaCl2)
M(CaCl2) = 40+2*35.5 = 111 g/mol
n(CaCl2) =39.5 g CaCl2*1 mol/111g
0.250 M = 39.5 g CaCl2*1 mol/111g*volume of solution (V).
volume of solution (V) = 39.5 g CaCl2*1 mol/(0.250 M*111g) = 1.42 L
Answer:
+5
Explanation:
it hs 5 more protons thant electrons, so it has a positive charge of 5
Answer:
benzamide
Explanation:
Compound melting Point ,ºC Melting Pont Mixture, ºC
X 131 - 133
trans-cinnamic 133 - 134 110 - 120
acid
benzamide 128 - 130 130-132
malic acid 131 -133 114 -124
Benzoin 135 - 137 108 - 116
The compound X is benzamide since the melting point range is the one closest to this compound ( 130-132 ºC)
The reason there is not an exact match is not due due to the presence of impurities. The presence of impurities always lower the melting point ( it is a coligative property such as the melting point depresion of salt and water )
The reason for the deviation must be be some other factors such as preparation of the sample in the capillary, errors in reading the thermometer, rate of heating, etc.
Answer:
Magnification is the number of times larger an image is compared with the real size of the object.
Magnification = Image / Actual = 5/0.4 =12.5
Explanation:
Answer:
No, the puddle was formed because of the sun, because if there was snow and it rained then it would have turned slippery or icy