Answer:
The 95% confidence interval for the mean GPA of all accounting students at this university is between 2.5851 and 3.2549
Step-by-step explanation:
We are in posessions of the sample's standard deviation. So we use the student's t-distribution to solve this question.
The first step to solve this problem is finding how many degrees of freedom, we have. This is the sample size subtracted by 1. So
df = 20 - 1 = 19
95% confidence interval
Now, we have to find a value of T, which is found looking at the t table, with 19 degrees of freedom(y-axis) and a confidence level of
). So we have T = 2.0930
The margin of error is:
M = T*s = 2.0930*0.16 = 0.3349.
In which s is the standard deviation of the sample.
The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is 2.92 - 0.3349 = 2.5851
The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is 2.92 + 0.3349 = 3.2549
The 95% confidence interval for the mean GPA of all accounting students at this university is between 2.5851 and 3.2549
Answer:
no cycling for thatc long would cause you to be tired and will slow you down my personal opinon it would be 7 hours
Answer:
The average rate of change of f(x) = 3.14 inches⁻¹
The change in f(x) = 49.32 in
Step-by-step explanation:
The surface area of the spherical sculpture = x and its diameter f(x) = πx.
The average rate of change of f(x) as x changes is df(x)/dx = π = 3.14
Now the change in diameter Δf(x) = df(x) = (df(x)/dx)dx = πdx
dx = Δx = 28.3 in² - 12.6 in² = 15.7 in²
df(x) = π × 15.7 = 49.32 in
Answer:
amount of pepper required= 7.5 tsp
amount of garlic powder required = 30 tsp
Step-by-step explanation:
Given,
amount of salt used for small batch of the recipe = 2 tsp
amount of pepper used for small batch of the recipe = 1 tsp
amount of garlic powder used for small batch of the recipe = 4 tsp
amount of salt used for the larger batch = 15 tsp
= 2 x 7.5 tsp
= amount of salt used for small batch the recipe x 7.5
So,
the amount of pepper needed for the larger batch= 7.5 x amount of pepper used for the small batch of recipe
= 7.5 x 1 tsp
= 7.5 tsp
the amount of garlic powder needed for the larger batch= 7.5 x amount of garlic powder used for the small batch of recipe
= 7.5 x 4 tsp
= 30 tsp
Answer:
1/3
Step-by-step explanation:
The probability of a student winning is 1/4.
The probability of a prize being selected is 1/3.
The probability of Gail winning a scarf is 1/4 × 1/3 = 1/12.
The probability of Simon winning is 1/4.
The probability of either is 1/12 + 1/4 = 1/3.