Answer:
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Explanation:
Giving the following information:
Her budget is $30 for every 10 days and she must buy enough potatoes to eat at least 2 potatoes per day. If a potato costs $0.50 and the price of a steak is $10.
2 potatoes a day= 0.5*2= 1
Consumption of potatoes= 10 days*$1= $10
Consumption of steak= 30 - 10= 20/10= 2 steaks.
Total= 20 potatoes + 2 steaks
<span>high-involvement learning is the correct answer </span>
Answer:
Tanya
Taxable Income is:
$23,564
Explanation:
a) Data and Calculations:
Gross Income:
Wages $22,594
Bank interest $320
Unemployment $250
Alimony (Pre 2018) $2,400
Total gross income $25,564
Claim adjustments:
Student loan interest ($800)
IRA (1,200)
Taxable income $23,564
b) Tanya's taxable income is the amount of income that will be used to calculate how much tax she owes to the government in a given tax year. It is generally described as the adjusted gross income because it is her total income, known as her “gross income,” minus any deductions or exemptions allowed in that tax year.
Answer:
Answer is D. Informational.
Refer below.
Explanation:
Estelle is trying to create an advertising message that communicates the tangible features of her company's laptop computers, telling consumers about the relative advantages of her products as compared to other offerings in the market. Estelle is trying to create an informational appeal.
Answer: e. Funds that arise out of normal business operations from its suppliers, employees, and the government, and they include spontaneous increases in accounts payable and accruals.
Explanation:
Spontaneously Generated Funds are a result of an increase in sales. This then in turn leads to an increase in Accounts Payables, wages to employees and taxes to the Government. For example, if sales rise then the company will buy more from.its suppliers leading to a higher Payables balance.
It is used in the calculation of Additional Funds Needed where it along with an increase in Retained earnings is subtracted from the required increase in sales.