Answer:
Total allocated cost= $146.4
Explanation:
Giving the following information:
Julie Stone visited the hotel for a 6-night stay.
Julie had 3 meals in the hotel during the visit.
guest check-in= $8.40 per guest check-in
room cleaning= $21.00 per room cleaning
meal service= $4.00 per served meal
<u>To allocate costs based on the activity, we need to use the following formula:</u>
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
guest check-in= 8.40*1= 8.4
room cleaning= 21.00*6= 126
meal service= 4.00*3= 12
Total allocated cost= $146.4
Answer:
A, B, and C. Division A has the least risk and Division C has the most risk.
Explanation:
the firm has an aftertax cost of debt of 6.1 percent and a cost of equity of 14.3 percent. The firm is financed with 35 percent debt and 65 percent equity. hope this helps you :)
Answer:
Option (b) is correct.
Explanation:
Given that,
Sales = 145,000 units
Desired ending inventory = 28,500 units
Beginning inventory = 21,750
Budgeted production in units for November:
= Sales + desired ending inventory - Beginning inventory
= 145,000 units + (190,000 × 15%) - 21,750
= 145,000 units + 28,500 - 21,750
= 151,750 units
Answer and Explanation:
$102100 is the foreign earned income exclusion limit for 2017 , therefore Helen who is a U.S. citizen can exclude $102100 from gross income in the U.S.