Answer:
Loan percentage = 33.33%
Amount spend on food = 7200
Explanation:
Monica's salary is 45000
Amount spend on loan is 15000
The percentage of amount spend on rent
=15000/45000 x100
=0.33333 x 100
=33.33 %
Amount spend on loan = 15,000
The remaining amount = 45,000 - 15,000
=30,000
24% of 30,000 is spent on food
Actual amount = 24/100 x 30,000
=0.24 x 30,000
=7200
Amount spent on food = 7200
Answer:
1. Reducing the randomness of your approach
Explanation:
Reducing the randomness of your approach guides your entry and closing points
Answer:
<em>B. Critical success factors (CSFs)</em>
Explanation:
Critical Success Factors, or CSFs, <em>are measures of incentives, events, or requirements needed within such a program or task to achieve a goal. </em>
Prometheus Corp. measures it's staffs performance in the company and awards it accordingly.
These factors vary by organization, representing current and future priorities. Whether it was a restaurant, an insurance broker or a vendor, planning the approach with those things that allow the company to accomplish its task is important.
Such crucial factors mostly have a significant impact on how productive and efficient an organization is in achieving strategic objectives inside the project and are critical to maintaining a competitive edge.
Answer:
Pricing strategy of (1) is per unit pricing
Explanation:
Upon beginning her career at Davidson inc., a small consulting firm, Stephanie Benjamin receives a copy of the firm's organization chart, which will clarify positions and reporting relationships within the firm. Correct answer: B
<span> The organization chart illustrates the relationships among positions within an organization . The chart has usual five elements: job design, departmentalization, delegation, span of management, and chain of command.</span>