For this case, the first thing we must do is define variables.
We have then:
t: number of hours
F (t): total charge
We write the function that models the problem:
Where,
b: represents an initial fee.
We must find the value of b.
For this, we use the following data:
Her total fee for a 4-hour job, for instance, is $ 32.
We have then:
From here, we clear the value of b:
Then, the function that models the problem is:
Answer:
the function's formula is:

Answer:
x = 2
Step-by-step explanation:
(x + 50)/2 = 13x, first multiply both sides by 2
x + 50 = 26x, next subtract x from both sides
50 = 25x, finally divide both sides by 25
2 = x
Answer:
Option C) The average contents of all bottles of juice in the population, which is 473 mL
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Population mean, μ = 473 mL
Sample mean,
= 472 mL
Sample size, n = 30
Sample standard deviation, σ = 0.2
First, we design the null and the alternate hypothesis
Representation of 
is the population parameter that represents the population mean.
Thus, for the given situation
represents:
Option C) The average contents of all bottles of juice in the population, which is 473 mL
In this case, we will use our Pythagorean Theorem.
a = 84
b = 13
c = x

Thus,
x = 85.