answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dexar [7]
1 year ago
6

Jenna constructs the model to represent 3x2 + 11x – 4. An algebra tile configuration. 0 tiles are in the Factor 1 spot. 0 tiles

are in the Factor 2 spot. 20 tiles are in the Product spot in 4 columns with 5 rows. First row: 3 + x squared, 1 negative x. The last 4 rows are the same: 3 + x, 1 negative. What factors does Jenna need to model for the sides?Jenna constructs the model to represent 3x2 + 11x – 4. An algebra tile configuration. 0 tiles are in the Factor 1 spot. 0 tiles are in the Factor 2 spot. 20 tiles are in the Product spot in 4 columns with 5 rows. First row: 3 + x squared, 1 negative x. The last 4 rows are the same: 3 + x, 1 negative. What factors does Jenna need to model for the sides?
Mathematics
2 answers:
avanturin [10]1 year ago
7 0

Answer:

the answer is the 2nd one (3x-1) and (x+4)

Step-by-step explanation:

Talja [164]1 year ago
5 0

Answer:

1

Step-by-step explanation:

it's A on edg

You might be interested in
A ball on a string moves around a complete circle, once a second, on a frictionless, horizontal table. The tension in the string
ki77a [65]
The tension in the string balances out, and thus equals the centripetal force of the ball 

T = mv^2/r 
<span>
if it only takes half the time to finish one orbit it has to be moving at twice the original speed. </span>
<span>
And since v is squared T will increase by 4 </span>
<span>
T' = m(2v)^2/r </span>
<span>
T' = 4mv^/r = 4T </span>
<span>
T' = 24.0 N

I hope my answer has come to your help. Have a nice day ahead and may God bless you always!
</span>
5 0
2 years ago
In the diagram, point D divides line segment AB in the ratio of 5:3. If line segment AC is vertical and line segment CD is horiz
MA_775_DIABLO [31]
The answer is c because is a vrtical line



4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Because of the rainy season, the depth in a pond increases 3% each week. Before the rainy season started, the pond was 10 feet d
kari74 [83]
After first week pond will be:
10 + 10* 0.03 = 10*(1.03) feet deep
after second week it will be:

10*(1.03) + 10*(1.03)*0.03 = 10*(1.03)^2

from this we can conclude that after x week its will be:
10*(1.03)^x

Note that when second week starts our starting pond is already greater by 3%. every week we add 3% of prevous weeks size of pond

for x = 8 we get
f(x) = 10*(1.03)^8 = 12.66 or rounded 13 feet

Answer is D.

5 0
2 years ago
What is a requirement of adjacent angles?
vlada-n [284]

Answer:

Step-by-step explanation:

Two angles are Adjacent when they have a common side and a common vertex (corner point) and don't overlap.

7 0
2 years ago
Which phrase includes “being equal to 50”?
Sergio [31]
If you were to write each of these using <,  >,  >=,  or  <=, you get the following:

A. >= 50
B. < 50
C. >50
D. <50

As you can see, the answer is A. At most 50, because 50 is included in the answer
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • calculated a = 8³³ ÷ [4³² × 2³⁴ (2⁵ × 2²⁰)⁵ ÷ (16 × 2²³) (7⁵ ÷ 7⁵- 1)³² × 4]b = [(11 - 0¹¹) × (3³-3²) 1²⁰²⁰] × (3²-2³) - 3² × 2.
    5·1 answer
  • Which system of equations is inconsistent?
    10·2 answers
  • How do you find the volume of compound shapes
    7·1 answer
  • A flower vendor sells roses for 50 cents each. How much does she pay per flower is she makes $6.00 on every twenty dollars worth
    5·1 answer
  • At a financial institution, a fraud detection system identifies suspicious transactions and sends them to a specialist for revie
    11·1 answer
  • In a sample of 100 steel canisters, the mean wall thickness was 8.1 mm with a standard deviation of 0.5 mm. Someone says that th
    14·1 answer
  • Mr. Blake's biology class is divided into three secrions. The same test is given to each section. The table above shows both the
    7·2 answers
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
  • The cost of 5 scarves is $91.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    8·1 answer
  • The Ratio of number x and four added by two
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!