Let s be the distance traveled the second day.
1.5s+s=1380
2.5s=1380
s=552
So on the first day he traveled 1380-552=828 miles.
March: 240 * 0.4 = 96 used
240 - 96 = 144 remains in the tank
April : 144 * 0.25 = 36 used
144 - 36 = 108 remains in tank
answer: 108 gallons left at the end of April
Answer:
The <em>t</em>-value used for the 95% confidence interval of paired data is 2.776.
Step-by-step explanation:
The confidence interval formula for mean difference for a paired data is as follows:

Here,
= sample mean of the difference,
= sample standard deviation of the difference,
<em>n </em>= sample size (both samples are of same size).
= critical value of <em>t</em>
(<em>n</em> - 1) = degrees of freedom
The information provided is:
<em>n</em> = 5
Confidence level = 95%
The critical value of <em>t</em> is:



*Use a <em>t</em>-table for the critical value of <em>t</em>.
Thus, the <em>t</em>-value used for the 95% confidence interval of paired data is 2.776.
If you add all the numbers to gather you get 20 you said the first two fruit tart chew and a jelly treat what you do after you add all the numbers together is you look at what you trying to find out you you are trying to find out the fruit tart chew and jelly treat so you have 4 jelly treats and 14 fruit tar chew you add them together and you get 18 next you divide 18 by 2 and you get 0.9
so your answer is 0.9
hope it helps and hope get an a i wish you the best of luck