answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allochka39001 [22]
1 year ago
6

Jill charges an hourly rate for babysitting one or two children. Kara charges a lower hourly

Mathematics
1 answer:
rodikova [14]1 year ago
7 0

<u>Options</u>

Which statement is true:

a) Jill will make less money if they each work 4 hours.

b) Jill's hourly rate is $3 more than kara's.

c) Kara charges $14 and hour for babysitting two children.

d) Kara's fee for the second child is $5.

Answer:

(D)Kara's fee for the second child is $5.

Step-by-step explanation:

\left|\begin{array}{c|c|c}$Time(hr)&$Jill: Cost for Two Children& $Kara: Cost for Two Children\\-----&------&-----\\1&11&14=9+5\\2&22&23=9(2)+5\\3&33&32=9(3)+5\end{array}\right|

From the table above,

Jill Charges an hourly rate of $11

Kara charges an hourly rate of $9 and an additional $5 charge for more than one child. Therefore, the statement that is true is Option D.

Kara's fee for the second child is $5.

All other options are incorrect.

<u>Check</u>

Option A: In four hours, Jill will make $44 while Kara will make $41

Option B: Jill's hourly rate is $2 more than Kara's, NOT $3.

Option C: Kara charges $9 an hour, NOT $14.

You might be interested in
The regular octagon has a perimeter of 122.4 cm. A regular octagon with a radius of 20 centimeters and a perimeter of 122.4 cent
Mamont248 [21]

A C and E

Step-by-step explanation:

I took the test

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The pre image STU has undergone a type of transformation called a rigid transformation to produce the imagine VWX . Compare the
pshichka [43]
I think they all apply (tick all the statements) since a rigid transformation doesn’t affect the shape of the triangle simply it’s position.
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
A store sells a certain tile for $2 per tile and a pint of paint for $3. A second store sells the same items for $1 per tile and
andreev551 [17]

Answer:

2 x plus 3 y equals 26. X plus 4 y equals 18

Step-by-step explanation:

Number of tiles, = x

Number of pints of paint, = y

Store 1:

Cost per tile = $2 ; cost per pint = $3 ; total cost = $26

Store 2 :

Cost per tile = $1 ; cost per pint = $4 ; total cost = $18

System of equation:

2x + 3y = 26 - - - (1)

x + 4y = 18 - - - - - (2)

7 0
1 year ago
Jeremy drew a polygon with four right angles and four sides with the same length. Name all the polygons that he could have drawn
sergejj [24]
Square. 

A square is a rectangle, so rectangle.

A rectangle is a parallelogram, so parallelogram.

Equilateral.

Also Rhombus.

(I think there may be others but these are the few I know)
8 0
1 year ago
The price of a laptop is $420. The price of a phone is 35% of the price of this laptop. What is the price of the phone? A $12 B
Pavel [41]
The correct answer would be B. $420x0.35=$147.00
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Compare partial products and regrouping. describe how the methods are alike and different
    12·2 answers
  • Josh used a standard deck of 52 cards to conduct an experiment. Half of the cards in the deck were red. The other half were blac
    5·2 answers
  • Orly uses 2 cups of raisins for every 9 cups of trail mix she makes. How many cups of trail mix will she make if she uses 12 cup
    11·1 answer
  • A football team started at the line of scrimmage. On the first play of the drive, the team lost 4 yards. On the second play of t
    9·2 answers
  • Brandon is shopping at Old Navy during a sale. All shorts are $16 each and all T-shirts are $10 each. He has $100 to spend and w
    11·1 answer
  • The ratio of the price of a tv to the price of a computer is 13:15 if the tv 400 dollars cheaper than the computer, how much doe
    14·1 answer
  • Circle Z is shown. Line segments Z T, Z U, and Z V are radii of the circle. Line segment U X goes through point X and is a diame
    8·2 answers
  • What is the expanded form of 8,069,960,699
    13·2 answers
  • Paul developed a roll of film containing 36 pictures. If he made 2 prints each of half of the pictures and 1 print of each of th
    5·1 answer
  • UPS charges $7 for the first pound, and $0.20 for each additional pound. FedEx charges $5 for the first pound and $0.30 for each
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!