Answer: Tom and Cindy paid 1.5 discount points.
House Value = $300,000.
Loan-to-Value Ratio (LTV) = 80%
Since LTV is 80%, the total loan (mortgage) value is :

In the real estate context, a point refers to one percent (1%) of the mortgage amount. There is no rule that these points should be in whole numbers.
We can find the number of points paid as follows:

![No. of points paid = (\frac{3600}{240000} )* 100 [/tex][tex] No. of points paid = 1.5 points.](https://tex.z-dn.net/?f=%20No.%20of%20points%20paid%20%3D%20%28%5Cfrac%7B3600%7D%7B240000%7D%20%29%2A%20100%20%5B%2F%3Cstrong%3Etex%5D%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fp%3E%3Cp%3E%3Cstrong%3E%5Btex%5D%20No.%20of%20points%20paid%20%3D%201.5%20points.%20)
There are two types of points:
- Discount Points: are actually pre-paid interest on the mortgage loan, and help in lowering the interest rate on the mortgage.
- Origination points : help in covering the costs incurred by the lender in processing the loan.
Answer:
How does Cobley connect the ideas of brands and force? ... He connects them by saying that the more weight the brand has the more effort it takes to change or move that brand.
Explanation:
Answer:
The estimated amount of Bad Debt Expense for the year is $12,950
Explanation:
According to the given data we have the folloiwng:
reported sales during the year= $226,500
credit sales=$185,000
Libby has experienced bad debt losses of 7% of credit sales in prior periods
Therefore, in order to calculate the estimated amount of Bad Debt Expense for the year we would have to make the following calculation:
estimated amount of Bad Debt Expense=credit sales×bad debt losses percentage of credit sales in prior periods.
Hence, estimated amount of Bad Debt Expense= $185,000× 7%
estimated amount of Bad Debt Expense= $12,950
The estimated amount of Bad Debt Expense for the year is $12,950
Answer: $207.45
Explanation:
The latest date that Josephine should have filed her taxes by was April 15th 2019.
She instead waited till December 12, 2019.
9 partial and full months have passed since that time so her penalty will be for 9 months.
Penalty is 5% of the balance due:
= 461 * 5% * 9
= $207.45