Since we are not given any information about the proportion, we will assume the sample proportion to be 0.50
so,
p = 0.50
The Error is 10% percentage point. This means that on either side of the population proportion the error is 5% so E = 0.05
z = 1.645 (Z value for 90% confidence interval)
The margin of error for population proportion is calculated as:
This means 271 students should be included in the sample
The function

describes a parabola with vertex = (5, 3).
The graph of the function is attached.
The difference between
i) <span>14k+2(3k+5)-5=10 and
ii) </span><span>14k+6k+10-5=10
is the equality </span>2(3k+5)=6k+10
The property used here, can be described for any numbers a, b and c as:

This is called the DISTRIBUTIVE PROPERTY
Answer: DISTRIBUTIVE PROPERTY
Answer:

Step-by-step explanation:
Given

Required
Determine the value of T

Multiply both sides by 2


Divide through by 6




Answer:
There are 11550 possible selections
Step-by-step explanation:
Given


Required
How many ways can 4 men and 4 women be selected
The keyword in the question is SELECTION and it means COMBINATION;
So, number of selection is:


This gives










Hence;
<em>There are 11550 possible selections</em>