Answer:
$6,020,826.711
Step-by-step explanation:
The computation of the present value of that year salary is shown below:
As we know that
Present value in case of continuous compounding, the formula is

where,
The Guaranteed amount is $9,000,000
The Time period is 6 years
And, the interest rate is 6.7%
Now placing these values
So, the present value is

= $6,020,826.711
Answer:
8
Step-by-step explanation:
That is the quetion that sal khan explaind in the vid BOI
Hello There!
Follow through:
c - 5

6
Add 5 to both sides:
c - 5 + 5 ≤ 6 + 5
Simplify:
c ≤ 11
C is smaller than or equal to 11.
Hope This Helps You!Good Luck :)
- Hannah ❤
Use ratio and proportion
$23/$x=63%/100%
cross multiply
63x= 2300
divide
x= $ 37.50 selling price
hope this helps