Answer:value of stock for the required return of 12 % = $53
Explanation:
Given
current dividend just paid = $3.00
dividend to grow at constant rate of 6%
required rate of return =12%
to calculate the value of stock for the requitred return of 12 % , we use the dividend growth model which is
Current price = dividend ( 1 + growth rate )/ (required rate -growth rate )
= 3 x (1+6%) / 12-6 = 3 x 1.06 /6% =3.18/0.06= $53
Therefore value of stock for the requitred return of 12 % ,= $53
Yes, the Smith family will receive financial benefits for the taxable year. When you adopt a child, there are parts of the adoption process that are tax write offs for the family. Depending on the money spent, the different fee's paid and what all went into the adoption certain parts will be a tax credit they can apply and use as a deduction. Most of the time the expenses have to be at or over a percentage of your income.
Answer:
11.13%
Explanation:
Calculation to determine the required rate of return on the stock
Using this formula
Required rate of return=Last EPS*Payout*(1+RoE*(1-payout rate))/Current Price+RoE*(1-payout rate)
Let plug in the formula
Required rate of return=29/2.6*30%*(1+11%*(1-30%))/105+11%*(1-30%)
Required rate of return=11.13%
Therefore the required rate of return on the stock will be 11.13%
Answer:Jalen journal $
Date
Jan 1 ,2021
Land Dr. 860,887
Note payable Cr. 860,887
Narration. Issuance of note of above amount payable in four installment for purchase of land.
June 30,2021
Note payable Dr 215,221.64
Cash Cr. 215,221.64
Narration. Payment of first installment on land purchase.
December 31,2021
Note payableDr 215,221.64
Cash.Cr. 215,221.64
Narration. Payment of second installment on land purchase.
2. Balance on note payable as at December 31, 2021 $400,000
Balance on Interest expenses $30,443.28
Explanation:
The land account is debited to recognized it's purchase and a credit is made to the notes payable account to recognise the credit.
The total installment is debited for payment made in the first and second period.
The balance on the note payable represents the two outstanding principal payment of the $800,000 and the interest expenses represents the excess over the principal sum.
Answer with its Explanation:
The first step is to diversify the sample size so that our sample includes every person from different cultures, geographic, religions, genders, etc., which would help in better assessment of the product's future in the market.
Second step is to set a sample size for receiving the feedback of the customers at required confidence interval that is Burger King's goal to achieve. For example, Burger King desires to achieve 93% customer satisfaction and the error rate would determined by using the confidence interval. This sample size would be calculated using the practical approach.
Third step is to ensuring that the errors in prediction are reasonably low by practical approach, confidence interval approach and diversified test samples. All this will help the company to ensure that they have accurate results in hand for decision making.