Answer:
After 5 minutes, the BAC was increasing at the rate of 0.0137 mg/mL a minute.
Step-by-step explanation:
The average blood alcohol concentration (bac) is modeled by the following function.

In which t is measured in minuted.
How rapidly was the BAC increasing after 5 minutes?
This is c'(t) when t = 5.
Using the derivative of the product.
Derivative of the product:


In which problem:


So


After 5 minutes, the BAC was increasing at the rate of 0.0137 mg/mL a minute.
Answer:
1kg of salami cost $9.1
Step-by-step explanation:
Hailey paid $13 for 1 3/7 kg of sliced salami.
What was the cost per kilogram of salami?
Cost of 1 3/7 kg of sliced salami=$13
1 3/7 kg=10/7kg
Let x=1 kg of sliced salami
10/7 kg of x=$13
$13=10/7x
13=10/7*x
x=13 ÷ 10/7
=13×7/10
=91/10
=9.1
x=$9.1
Therefore, 1kg of salami cost $9.1
Answer:
Step-by-step explanation:
Hello!
For me, the first step to any statistics exercise is to determine what is the variable of interest and it's distribution.
In this example the variable is:
X: height of a college student. (cm)
There is no information about the variable distribution. To estimate the population mean you need a variable with at least a normal distribution since the mean is a parameter of it.
The option you have is to apply the Central Limit Theorem.
The central limit theorem states that if you have a population with probability function f(X;μ,δ²) from which a random sample of size n is selected. Then the distribution of the sample mean tends to the normal distribution with mean μ and variance δ²/n when the sample size tends to infinity.
As a rule, a sample of size greater than or equal to 30 is considered sufficient to apply the theorem and use the approximation.
The sample size in this exercise is n=50 so we can apply the theorem and approximate the distribution of the sample mean to normal:
X[bar]~~N(μ;σ2/n)
Thanks to this approximation you can use an approximation of the standard normal to calculate the confidence interval:
98% CI
1 - α: 0.98
⇒α: 0.02
α/2: 0.01

X[bar] ± 
174.5 ± 
[172.22; 176.78]
With a confidence level of 98%, you'd expect that the true average height of college students will be contained in the interval [172.22; 176.78].
I hope it helps!
Answer:
The correct option is;
16 inches
Step-by-step explanation:
The parameters of the motion given are;
The diameter, D of the bicycle = 16 inches;
The distance the bike moves (forward) after the screw punctures the tire = 56·π inches
We note that the circumference of the bicycle = π·D = π × 16 = 16·π inches
Therefore;
56·π inches/(16·π inches) = 3.5
Showing that the bicycle moves three and half complete turns (revolution) where after each complete turn, the screw starts from the bottom of the tire.
The height, h of the screw in the final half turn is given by the relation;
h = A×cos(Bx - C) + D
A = Amplitude of the motion = Diameter/2 = 16/2 = 8
P = The period of the motion 2·π/B
B·x = The angle described by the motion = Half of one revolution = π = 180°
C = Phase shift = π
D = The midline = Diameter/2 = 8 inches
Therefore;
h = 8×cos(π - π) + 8 = 16 inches
After the bike moves forward another 56·π inches the height of the screw = 16 inches.
Answer:
6ft 3in
Step-by-step explanation:
4ft + 1ft = 5ft
4in +11in= 15in
15in =1ft and 3in
5ft+ 1ft 3in= 6ft 3in