It would be 1649.04 cause 824.52+824.52=
Answer:
Step-by-step explanation:
Given the following :
Number of shares purchased (2016) = 50
Purchase price of shares $396.33 per share
Closing price per share four years later = $778.38
A) What did Chadwick pay for all of the shares in 2016?
Purchase price per share × number of shares.
$396.33 × 50 = $19,816.50
B) What was the closing value of all of the shares four years later?
Closing price per share × number of ahaf
=$778.38 × 50
= $38,919
C.) Profit on stock :
$(38,919 - 19,816.50)
= $19,102.5
D) What is his rate of return on his shares when he sold them?
(Current Purchase - initial value) /current price
(778.3 - 396.33) / 396.33
= (381.97 / 396.33) 100%
= 0.9637675
=
Answer:
4 dollars / yard.
Step-by-step explanation:
Formula
Cost per yard = Total Dollars paid/ yards of fabric
As a decimal 1/4 = 0.25
Givens
Total dollars paid = 13
Total yards of fabric 3.25
Solution
cost per yard = 13 / 3.25
Cost per yard = 4 dollars per yard