Answer: $1,444,000
Explanation:
The Cost of Goods sold for a manufacturing company includes the Manufacturing overhead. If the overhead was overapplied, the COGS is inflated and needs a downward adjustment.
COGS after overapplied overhead is disposed of = COGS before disposal - overapplied amount
= 1,460,000 - 16,000
= $1,444,000
Answer:
only one more year
Explanation:
Your income for the current year (year₀) = $75,000
Next year's income (year₁) = $75,000 x 1.2 = $90,000
Year 3's income (year₂)= $90,000 x 1.2 = $108,000
You will only be able to contribute to a ROTH account during the next year (year₁), since your income for year₂ will be higher than $95,000.
Answer: d. Uncle John's
Absolute Advantage refers to the ability of an individual, company, region or country to produce a particular product or service at a price lower than that of his or her or its competitors.
When the price for the company's products are lower in comparison to other similar products, the demand for its products are more and it's able to sell more number of units than its competitors.
In this case, Uncle John's has the absolute advantage since it sold the most number of cookies (125)
Answer:
95%, 73.1%
Explanation:
Actual output= 950 per year
Design capacity= 1300 per year (Theoretical capacity)
Effective capacity= 1000 per year (efficiency of the shop)
Now Efficiency = actual output/effective capacity = 950/1000 = 0.95, 95.0%
Utilization= actual output/ design capacity = 950/1300 = 0.7308, 73.1%
Answer:
A. $37,400 unfavorable
Explanation:
With regards to the above, variable overhead spending variance is computed as
= (Actual hours × Actual rate) - (Actual hours × standard rate)
= $649,400 - ( 34,000 × $18)
= $649,400 - $612,000
= $37,400 unfavorable
Therefore, Warp's variable overhead spending variance for the month of September is $37,400 unfavorable