Answer:
Ending inventory cost= $1,494
Explanation:
Giving the following information:
Beginning Inventory: 300 $780
Purchases:
May 10: 400 units for $1,170
June 15: 500 units for $1,260 ($2.52 per unit)
August 28: 300 units for $990 ($3.3 per unit)
The company had 500 units were in its ending inventory at the end of the year.
Under FIFO (first-in, first-out), the ending inventory cost is calculated using the cost of the last units incorporated.
Ending inventory cost= 300*3.3 + 200*2.52= $1,494
Answer:
the information is missing, so I looked for a similar question and found the attached image:
a) days inventory on hand = (average inventory / cost of goods sold) x 365 = ($14,000 / $120,000) x 365 = 42.58 days
b) inventory turnover ratio = cost of goods sold / average inventory = $120,000 / $14,000 = 8.57
I agree with Mr. David because the inventory turnover ratio of Golden Cup is already higher than the industry's average. That means that Golden Cup's current inventory level is appropriate and increasing it would only result in higher costs but would have very little influence on the company's sales.
<h3>Hello there!</h3>
Your question asks what Kellogg's is attempting to do.
<h3>Answer: Reposition its product</h3>
The reason why "reposition its product" is the correct answer because Kellogg's is trying to reposition their product in order to make sales. Frosted Flakes was a big time thing for kids, due to the fact that advertisements involved children since Kellogg's target audience were children. Frosted Flakes were pretty much meant for children. Since the product was meant for children, Kellogg's left the people that actually buy the cereal--adults--out of the scene.
Kellogg's releasing advertisements of adults saying how much they loved Frosted Flakes allows viewers to have a thought of going to the store and getting some Frosted Flakes. With the advertisement, they're also trying to target adults because there are a lot of adults in this world, and if they can get adults to buy their product, then their sales will go big. Their goal for the advertisement is to get more sales for the Frosted Flakes product, and they're doing this by having a target audience of adults.
<h3>I hope this helps!</h3><h3>Best regards, MasterInvestor</h3><h3 />
<span>Lacoste is widely known for its cotton knit shirts. it is perceived to be of superior quality, garners a certain status among its users, and therefore command a premium price. Lacoste therefore has brand protection from competition and price competition.</span>
Just by looking at the answer you can take out D because C already offers no tax and 5% off, do C is better than D, so we only have to do t math for A, B, and CA is 800 plus tax, with $75 back800×1.05 (because it's 5% tax) -75 =$765B is 800×.90 (because 10% off means he's paying 90%)×.05=$756C is 800×.95 (because 5% off means he's paying 95%) =760A=765B=756C=760So B is the best deal
:)