Listed price = $1.4 million
Down payment = 20% of $1.4 million = 0.2 x 1,400,000 = 280,000
Amount left to pay = $1.4 million - 280,000 = $1,120,000
Present value of an annuity is given by PV = P(1 - (1 + r/t)^-nt) / r
where: PV = $1,120,000
r = 5% = 0.05
t = 12
n = 30 years.
1,120,000 = P(1 - (1 + 0.05/12)^-(12 x 30)) / 0.05
1,120,000 x 0.05 = P(1 - (1 + 1/240)^-360)
56,000 = P(1 - 0.2238)
P = 56,000 / 0.7761 = 72,148.83
Therefore, the monthly payment is $72,148.83
Answer: 0.46, 0.056, the distribution is approximately normal
Step-by-step explanation: The shape is approximately normal since the expected number of successes equals 36.8 and the expected number of failures equals 43.2 are both larger than 10
Answer:
2249 dollars more
Step-by-step explanation:
52 weeks in one year so divide by 2 and then multiply by 721 and then take that amount and dubtract the new salary 20.995 and subtract the previous annual amount and then boom 2295 more
Answer:
Down below
Step-by-step explanation:
