Exact=56.5 rounded would be 57 because you can't make half a birdhouse.
<u>Answer</u>: If 15% of the customer's total is $22.05, then the customer's total is <u>$147</u>.
<u>Step-by-step explanation</u>:
Let x be the customer's total amount.
It is given that 15% of the customer's total = $22.05
⇒15% of x= $22.05

Therefore, If 15% of the customer's total is $22.05, then the customer's total is <u>$147</u>.
Answer:
$69
Step-by-step explanation:
Given the amount of money each girl spent based on the number of hours they were shopping modeled by the function p(x) = 3x4 + 2x3 − 4x2 + 21
To get how much they spend together if each go shopping for 2hours, we will substitute x = 2 into the given function as shown:
p(2) = 3(2)⁴ + 2(2)³ − 4(2)² + 21
p(2) = 3(16) + 2(8) − 4(4) + 21
p(2) = 48 + 16 − 16 + 21
p(2) = 48+21
p(2) = 69
Therefore they spend $69 together
Answer:
15*1.99
7*2.50
Step-by-step explanation:
I think you would multiply them (im not sure im not very good with math if its wrong im really sorry hope you get it though good luck :) ! )
To solve this we use trigonometric functions that would relate the hypotenuse y and the given values. For this case we use cosine function which is expressed as:
cosine theta = adjacent side / hypotenuse
cosine 52 = 35 / y
y = 35 / cos 52
y = 56.85