Answer:
864.36 boxes
Step-by-step explanation:
In the question above, we are given the following values,
Confidence interval 95%
Since we know the confidence interval, we can find the score.
Z score = 1.96
σ , Standards deviation = 15mm
Margin of error = 1 mm
The formula to use to solve the above question is given as:
No of boxes =[ (z score × standard deviation)/ margin of error]²
No of boxes = [(1.96 × 15)/1]²
= 864.36 boxes
Based on the options above, we can round it up to 97 boxes.
Answer:
A. 0.69
Step-by-step explanation:
We need to use cosine theorem:
c²=a²+b² - 2ab* cos(θ)
c=8, a=7, b=11
8² = 7²+11² - 2*7*11 *cos(θ)
64 = 49 + 121 - 154*cos(θ)
64 - 170 = - 154*cos(θ)
- 106/ (- 154) = cos(θ)
cos(θ) = 0.69
Answer:
a) + x direction, b)
.
Step-by-step explanation:
a) According to the Cartesian plane, an eastward translation implies a movement in the +x direction.
b) 
Answer: $ 14
Step-by-step explanation:
Since, the cost of 1 pair of socks = x
The cost of 6 pair of socks = 6 x
Total amount spend = $ 40
According to the question,
6 x - 14 = 40
6 x = 40 + 14
6 x = 54
x = 9
Thus, the original price of one pair of socks = $ 9
⇒ The original price of 6 pairs of socks = $ 54
Hence, the total change = original price of socks - the price of socks in the sale = 54 - 40 = $ 14
Answer:
0.3114
Option d is right
Step-by-step explanation:
Let X be the time spent on a treadmill in the health club
Given that research shows that on average, patrons spend an average of 42.5 minutes on the treadmill, with a standard deviation of 5.4 minutes
Also given that X is normal
the probability that randomly selected individual would spent between 30 and 40 minutes on the treadmill.

round off to two decimals tog et
the probability that randomly selected individual would spent between 30 and 40 minutes on the treadmill is 0.31
Hence option d is right