Mark spent a total of 80 minutes or 1 hour and 20 minutes traveling to and from work.
45 minutes + 35 minutes = 80 minutes
There are 60 minutes per hour, so their would 1 hour and 20 minutes.
Answer: 5 gallons
Step-by-step explanation:
There are 3 x's on the graph for 1/4, so 1/4 times 3=3/4
There are 2 x's on the graph for 3/8, so 3/8 times 2=3/4
There are 4 x's on the graph for 5/8, so 5/8 times 4=5/2
There is only 1 x for 1, so it will remain 1.
So if you add these up,
3/4+3/4+5/2+1
6/4+10/4+1
16/4+1
4+1
There is 5 gallons of sap produced that day.
Hope this helped!
14,999(1+.o825)^4= 20,595. $429x48 months= 20,592
Interest rate 8 1/4%
Check 20592/14999= 1.37289
Log(1.37289)/ log(1.0825)= 3.99 years
If you would like to know the price Jay can pay the manufacturer for the blow up bed, you can calculate this using the following steps:
100% + 40% = 140%
140% of x is $299
140% * x = 299
140/100 * x = 299 /*100/140
x = 299 * 100 / 140
x = $213.6
40% of $213.6 = 40% * 213.6 = 40/100 * 213.6 = 85.44
$213.6 + $85.44 = $299
The correct result would be $213.6.