If the original number is ab it has a value of
10a+b when it is reversed it will have a value of 10b-a
10b+a-10a-b is the differences which is equal to
9b-9a
So the numbers must be divisible by 9
Answer:
Value of middle 7 =
(value of 7 to the left of the middle 7)
Value of middle 7 =
(value of 7 to the right of the middle 7)
Step-by-step explanation:
7 in the middle of number
is equal to 
7 to the left of the middle 7 is equal to 
So,

That is value of middle 7 =
(value of 7 to the left of the middle 7)
Also,
7 to the right of the middle 7 is equal to 
So,

That is value of middle 7 =
(value of 7 to the right of the middle 7)
Comment
We should try the very simplest way of finding triangular areas first.
Formula
A = 1/2 b * h
Substitute
Area = 60 in^2
b = x
h = 2x - 1
60= 1/2 * x * (2x - 1)
Solve
60 = 1/2 * x (2x - 1) Multiply by 2
60 * 2 = x(2x - 1)
120 = x (2x - 1) Remove the brackets.
120 = 2x^2 - x Subtract 120 from both sides.
2x^2 - x - 120 = 0 This factors.
(2x + 15)(x - 8) = 0
Solve for x
2x + 15 = 0
2x = - 15
x = -15/2
x = - 7.5 a negative measurement is useless. Discard this answer.
x - 8 = 0
x = 8
Area (Check)
base = 8
height = 16 - 1 = 15
Area = 1/2 * 8 * 15 = 60 as it should
Answer
Use Area = 1/2 * b * h to find the base and the height.
Sally would have to drive 180 mi in a work week. You multiply the amount of miles it takes her to get to her job by how many times she drives to and from work a day. (She drives 18 mi to work and and 18 to get home) (18•2=36) So she drives 36 mi in one day. Then you multiply the amount of miles she drives per day (36) by how many days she works a week (5) and you get 180 mi in a work week.
Answer:
$3 from his pockets
Step-by-step explanation:
Great question, it is always good to ask away and get rid of any doubts that you may be having.
To begin solving this problem we need to first calculate how much money all the supplies will cost. We do this buy adding up the prices of each individual supply. Like so,

Now we can see that the total amount of the supplies is $13. Since his mom loaned him $10 we can subtract that from the total cost.

Finally, we can see that Juan would need to pay a total of $3 from his pockets to be able to buy all the ingredients.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.