answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frez [133]
2 years ago
9

Solve problems about a lemonade stand, and write about the solutions. Cups $2 Lemons $8 Sugar $3 Juan wants to start a lemonade

stand to earn money. He needs money to purchase the materials before he can sell the lemonade and earn money. His mother agrees to loan him $10. He makes a list of the items he wants to buy. How much money do the supplies cost? How much money does he have to spend?
Mathematics
1 answer:
Fofino [41]2 years ago
4 0

Answer:

$3 from his pockets

Step-by-step explanation:

Great question, it is always good to ask away and get rid of any doubts that you may be having.

To begin solving this problem we need to first calculate how much money all the supplies will cost. We do this buy adding up the prices of each individual supply. Like so,

2+8+3 = 13

Now we can see that the total amount of the supplies is $13. Since his mom loaned him $10 we can subtract that from the total cost.

13-10 = 3

Finally, we can see that Juan would need to pay a total of $3 from his pockets to be able to buy all the ingredients.

I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.

You might be interested in
Determine the probability of randomly selecting two individuals who are issued exactly two credit cards.​ [Hint: Are the events​
pishuonlain [190]

Answer:

They are dependent because we have to select from people who are given cards.

Step By Step Explanation:

So we'll take away people not given cards first den find the probability of selecting people with cards over the total number of people present .

Probability we'll be equal to = number of people with card(C) two persons/total number of people

Where C represent combination

5 0
1 year ago
Catherine has $54. She plans to spend more than $20 of the money for a painting canvas. The rest will go toward paints. Each tub
kakasveta [241]

Answer:

4. 54- 8.5x>20

Step-by-step explanation:

Catherine only has $54, so she cannot spend more than that.

The canvas will cost at least $20, but we don't know how much exactly.

The tubes cost $8.50 each.

So, she starts with a total budget of $54, out of which she will buy paints (8.5x) and she wants to have at least $20 left for canvas.

So, we transpose those facts into the inequity:

54 - 8.5x > 20

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Shelby mixes a 25% bleach solution with 5 cups of a 10% bleach solution, resulting in a 20% bleach solution. The table shows the
Tcecarenko [31]

Answer:

The value of x is 10

Step-by-step explanation:

We can use a system of equations to solve this.

Cups of 25% bleach solution used = x

Cups of 1-% bleach solution used = 5

Cups of solution we get = y

The first equation becomes:

x + 5 = y

Using the decimal forms of each percentage solution

25% solution for x cups = 0.25x

10% solution for 5 cups = 0.1(5)

20% solution for y cups = 0.2 y

The second equation becomes:

0.25x + 0.1(5) = 0.2y

So the system of equations is:

x + 5 = y

0.25x + 0.1(5) = 0.2y

Solve both equations simultaneously to find the values of x and y:

x = 10 cups

y = 15 cups

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ruth left her home at 9 am and walked to the library. She got to the library at 10 30 am. Ruth walked at a speed of 4 mph. (a) W
sveticcg [70]

Answer:

she walked 6 miles.

Step-by-step explanation:

We know that Ruth walks at a speed of 4 mph and it took her 1.5 hours to walk from her home to the library (from 9 to 10.30).

We can solve this using a rule of three:

If she walks 4 miles in 1 hour, how many hours did she walk in 1.5 hours?

1 hour           4 miles

1.5 hours       x miles

Solving for x we get:

x=\frac{1.5(4)}{1} =6 miles

Thus, she walked a distance of 6 miles

8 0
2 years ago
Write a function rule that gives the total cost c(p) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.
Darina [25.2K]
C(p) = 0.42p <== ur function
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Rectangle ABCD is symmetric with respect to y-axis. Points A and B belong to the parabola y=x2. Points C and D are on the parab
    5·1 answer
  • In 2003, the population of Zimbabwe was about 12.6 million people, which is 1 million more than 4 times the population in 1950.
    5·1 answer
  • Jim wants to start investing in bonds. He checks with two brokers to ask them for suggestions of bonds to buy. Broker J, who cha
    15·2 answers
  • Pamela drove her car 99 kilometers and used 9 liters of fuel. She wants to know how many kilometers (k) she can drive with 12 li
    15·2 answers
  • Mia has 1/2 of a pizza. She divides it equally among 4 people. Which model shows the fraction of a whole pizza each person gets
    14·1 answer
  • Two forces, F1 and F2, are represented by vectors with initial points that are at the origin. The first force has a magnitude of
    11·1 answer
  • The daily dinner bills in a local restaurant are normally distributed with a mean of $28 and a standard deviation of $6. What ar
    10·1 answer
  • Find the missing probability. P(A)=15,P(A∪B)=1225,P(A∩B)=7100 ,P(B)=?
    7·1 answer
  • sophie makes homemade pizza dough.The recipe calls for 2 cups of flour for every 1/3 cup of water.What is the rate in cups of fl
    7·2 answers
  • How many solutions exist for the given equation? 12x + 1 = 3(4x + 1) – 2
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!