answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vredina [299]
2 years ago
10

You buy tomato sauce for $0.37 per ounce. One portion of potato gnocchi requires 2 ounces of tomato sauce. How much does the sau

ce for one portion cost? Round to the nearest cent.
Mathematics
1 answer:
Novay_Z [31]2 years ago
6 0

Answer:

$0.74 = 74 cents

Step-by-step explanation:

The cost of one ounce of tomato = $0.37

1 portion of potato gnocchi requires 2 ounces of tomato sauce.

To find the cost of one portion of the potato gnocchi, we have to simply find the cost of 2 ounces of tomato sauce.

That is:

Cost = 2 * 0.37 = $0.74

Hence, one portion of potato gnocchi costs $0.74

Since $1 = 100 cents, the cost in cents will be:

0.74 * 100 = 74 cents

You might be interested in
ellen sells mugs that are in boxes in the shape of a cube.The edges of the boxes have a lenght of 1/2 foot.Ellen can completely
Elanso [62]

Answer: 189^2

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Josiah works at an electronics store as a salesperson. Josiah earns a 2% commission on the total dollar amount of all phone sale
salantis [7]

Answer: the equations are

0.02x + 0.07y = 156

y = 300 + x

Step-by-step explanation:

Let x represent the total dollar amount of phone sales that she makes.

Let y represent the the total dollar amount of computer sales that she makes.

Josiah earns a 2% commission on the total dollar amount of all phone sales he makes, and earns a 7% commission on all computer sales. She earned a total of $156 in commission. This means that

0.02x + 0.07y = 156 - - - - - - - - - - -1

Josiah had $300 more in computer sales than in phone sales. This means that

y = 300 + x

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
A manufacturer of skis offered chain discounts of 10/5/4 to many of its customers. Joe Jones ordered skis that had a total list
expeople1 [14]
,Okay, so here is how to calculate the amount of the trade discount:

I: $149,500 * .10 (10%) = 14,950 (this is the 10% discount)
149,500 - 14,950 = 134,550 (how much it costs with a 10% discount)

II: 134,550 * .5 (5%) = 6727.50
134,550 - 6727.50 = 127,822.50

III: 127,822.50 * .4 (4%) = 5112.90

The amount of the trade discount is: $14,950 + $6727.50 + $5112.90 = 26,790.40 dollars.
6 0
1 year ago
Patrick is getting new carpet in his rectangular room. He needs 60 square units of carpet. His living room measured 10 units lon
oksian1 [2.3K]
Patrick’s living room must be 6 units wide.
7 0
1 year ago
The segments shown below could form a triangle.
Rina8888 [55]

Answer:

A. True

Step-by-step explanation:

The Triangle Inequality Theorem says that the sum of any two sides must be greater than the third side. Let's see if this is true.

a + b

9 + 1 = 10>9

a + c

9 + 9 = 18>1

c + b

9 + 1 = 10>9

5 0
1 year ago
Other questions:
  • The cost of soup, s, varies directly with the number of cans, c. When c is 4, the cost is 3$. Which graph represents the cost of
    14·2 answers
  • Write an equation to represent “A subway system takes in 13,500 slugs in place of $1.50 tokens each year. How would the subway s
    11·1 answer
  • Mrs. Blair believes there is a relationship between the number of minutes students study and their test grades. She asked her hi
    14·2 answers
  • Which of the following is the reciprocal parent function A.f(x)= -x^2 B.F(x)= x+1 C. F(x)=|x| D.F(x)=1/x
    7·2 answers
  • The owners of four companies competing for a contract are shown in the table below. If a report is released that advocates compa
    8·2 answers
  • Fancy goldfish x cost $3 each and common goldfish y cost $1 each.Graph the function y=20-3x to determine how many of each type o
    14·1 answer
  • Vanessa is a caterer. She made several batches of appetizers last weekend for an event. This weekend, Vanessa made 4 times as ma
    8·2 answers
  • Two students, Claude and Diane, were asked to use synthetic division and the Remainder Theorem to find the value of f(2) given f
    12·1 answer
  • The cost of insurance on a house is directly proportional to the area of the house.Samhas a 2,500 square-foot house and pays a m
    8·1 answer
  • Which correctly lists the three processes that are affected by freeze and thaw cycles? creep, landslide, and deposition depositi
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!