We are looking for the probability :

Transform the law to standard normal like this:

The above formula is equivalent to this one:

From normal law table, we read the value of

.

Solving the above equation for the score n:


, it is the score we are looking for.
Given:
On the first day, she drove 650 miles in 10 hours.
On the second day, she got a later start and drove 540 miles in 8 hours.
To find:
Difference between average speed of second day and first day.
Solution:
We know that,

On the first day, she drove 650 miles in 10 hours. So, the average speed is


So, the average speed on first day is 65 miles per hour.
On the second day, she got a later start and drove 540 miles in 8 hours.


So, the average speed on second day is 67.5 miles per hour.
Difference between average speed is

Therefore, the average speed on the second day is 2.5 miles per hour is faster than first day.
Answer:
The best prediction for the population in year 25 is 
Step-by-step explanation:
we have a exponential function of the form

where
a is the initial value
b is the base
In this problem





so

For 
substitute


Round up

Answer:
1 and 3/8 of pizza
Step-by-step explanation:
5/8 + 3/4
3/4 x 2 to get the same denominator as 5/8
5/8 + 6/8 = 11/8
11/8 = 1 3/8
Assuming you mean y=10x+150 and y=20x+115, you need to use a simultaneous equation, because you have two equations with two unknowns (x and y)
rearrange so
10x-y=-150
20x-y=-115
multiply the top by -1, so that if we add the two lines together, the y will cancel out
-10x+y=150
20x-y=-115
add the two lines together
10x=35
x=3.5
so the time is 3 and a half weeks
then we can sub in x to find y
20x-y=-115
20(3.5)-y=-115
70-y=-115
-y=-185
y=185
so 185 tickets were sold !
you can sub these values into your original equations to check your answer :)