answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mars1129 [50]
1 year ago
15

Tootsie rolls cost $0.02 each and Peppermint Patties cost $0.05 each. If you have $1.00, how many of each

Mathematics
2 answers:
inn [45]1 year ago
5 0

Answer:

y=0.02t + 0.05p (t is tootsie rolls, p is peppermint patties)

Step-by-step explanation:

Julli [10]1 year ago
4 0

Answer:

With $1 you can buy 50 Tootsie rolls, and 20 Peppermint Patties.

Step-by-step explanation:

100 divided by 2 = 50

100 divided by 5 = 20

You might be interested in
A country's population in 1993 was 94 million. in 1999 in was 99 million. estimate the population in 2005 using the exponential
Jet001 [13]
The initial population is
P₀ = 94 million in 1993

The growth formula is
P(t) = P_{0}e^{kt}
where P(t) is the population (in millions) after t years, measured from 1993.
k = constant.

Because P(5) = 99 million (in 1999), 
94e^{5k} = 99 \\e^{5k}=1.0532 \\ 5k = ln(1.0532) \\ k = 0.010367

In the year 2005, t = 12 years, and
P(12)=94e^{0.010367*12} = 106.45

Answer: 106 million (nearest million)

7 0
1 year ago
Tariq wrote the equation y=3.2x to represent the line of best fit for the data shown. Is his line a good representation for the
Setler79 [48]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

The way to find the line of best fit by estimate is to have about half the points be above and below the line of best fit. In this case Tariq followed the first few points of the data but his estimate would be very off after 10 on the x axis.  This would not accurately predict what the next data point could be.  

6 0
1 year ago
Almonds cost $5.20 per pound Raisins cost $2.75 per pound Priya spent $11.70 of buying almonds & raisins Equation: 5.20+2.75
murzikaleks [220]

Answer:

If she bought 2lbs of almonds, she bought 0.4lbs of raisins. If she bought  1lb of almonds, she can buy up to 2.36lbs of raisins. If she bought 0.64lbs of almonds, she can buy up to 1.9lbs of almonds.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What is the exact value of the cos F?
Galina-37 [17]

Answer:

cos(F) = 9/41

Step-by-step explanation:

The triangles are similar, so you know that ...

... cos(D) = cos(A) = 40/41.

From trig relations, you know ...

... cos(F) = sin(D)

and

... sin(D)² +cos(D)² = 1

So ...

... cos(F) = sin(D) = √(1 -cos(D)²) = √(1 -(40/41)²) = √(81/1681)

... cos(F) = 9/41

_____

The ratio for cos(A) tells you that you can consider AB=40, AC=41. Then, using the Pythagorean theorem, you can find BC = √(41² -40²) = √81 = 9.

From the definition of the cosine, you know cos(C) = BC/AC = 9/41. Because the triangles are similar, you know

... cos(F) = cos(C) = 9/41

7 0
2 years ago
Write the equation of a line that is perpendicular to y = 5 y=5y, equals, 5 and that passes through the point ( − 7 , − 5 ) (−7,
Jlenok [28]
The line of the equation perpendicular to y=5 and cuts through (-5,-7) will be given by
m(x-x1)=y-y1
where m=slope.
from y=0x+5, the slope of the perpendicular line m=0,
thus the equation will be:
0(x--5)=y--7
0=y+7
y=-7
The equation is y=-7
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Kumar is opening a lemonade stand. He spent $4.50 to build the stand and $2.50 for lemons and sugar. He has enough ingredients t
    7·2 answers
  • Write g(x) = 4x2 + 88x in vertex form. The function written in vertex form is g(x) = ___ (x +11)2 +____.
    7·2 answers
  • Mabel is comparing the prices of two car rental companies. Company A charges $35 per day and an additional $15 as service charge
    11·1 answer
  • Two cars start towards each other from points 200 miles apart .One car travels at 40 miles per hours and the other travel at 35
    6·1 answer
  • While driving home for the holidays, you can’t seem to get Little’s Law out of your mind. You note that your average speed of tr
    9·1 answer
  • Twice a year, for all four years of college, you used your credit card to pay for books and supplies, which amounts to $516 a se
    13·1 answer
  • The mean life of a television set is 119 months with a standard deviation of 13 months. If a sample of 67 televisions is randoml
    7·1 answer
  • Using a 16-sided number cube, what is the probability that you will roll a multiple of 4 or an odd prime number? The number 1 is
    8·1 answer
  • Fiona's school is in the shape of a triangle, with three hallways connecting the corners. Fiona enters the building and walks 90
    8·1 answer
  • Two pounds of sugar cost $1.40. How much sugar do you get per dollar? Round your answer to the nearest hundredth, if necessary.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!