Answer: 2.7 hours
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we simply have to calculate the amount of time that takes making one batch of dinner rolls, by adding the individual times of, kneading, resting and baking.
Mathematically speaking
0.7 hours +1.6 hours +0.4 hours = 2.7 hours
It takes 2.7 hours to make each batch of dinner rolls.
Answer:
Step-by-step explanation:
x, height of men is N(69, 2.8)
Sample size n =150
Hence sample std dev = 
Hence Z score = 
A) Prob that a random man from 150 can fit without bending
= P(X<78) = P(Z<3.214)=1.0000
B) n =75
Sample std dev = 
P(X bar <72) = P(Z<9.28) = 1.00
C) Prob of B is more relevent because average male passengers would be more relevant than a single person
(D) The probability from part (b) is more relevant because it shows the proportion of flights where the mean height of the male passengers will be less than the door height.
Two equations will not have solution if they are parallel and have different y-intercepts. Parallel lines have the same slope. In a slope-intercept form, the equation of the line can be expressed as,
y = mx + b
where m is slope and b is the y-intercept.
Given: 3x - 4y = 2
Slope-intercept: y = 3x/4 - 1/2
A. 2y = 1.5x - 2
Slope-intercept: y = 3x/4 - 1
B. 2y = 1.5x - 1
Slope-intercept: y = 3x/4 - 1/2
C. 3x + 4y = 2
Slope-intercept: y = -3x/4 + 1/2
D. -4y + 3x = -2
Slope-intercept: y = 3x/4 + 1/2
Hence, the answers to this item are A and D.
For this case we have a function of the form:

Where,
A: initial amount
b: decrease rate
x: time in years
Substituting values we have:

For 2010 we have:
Answer:
an exponential decay function to model this situation is:
y = 1300 * (0.97) ^ x
The population in 2010 is:
y = 1083
Answer:
0.00
Step-by-step explanation:
If the national average score on a standardized test is 1010, and the standard deviation is 200, where scores are normally distributed, to calculate the probability that a test taker scores at least 1600 on the test, we should first to calculate the z-score related to 1600. This z-score is
, then, we are seeking P(Z > 2.95), where Z is normally distributed with mean 0 and standard deviation 1. Therefore, P(Z > 2.95) = 0.00