Answer:
test statistic (Z) is 2.5767 and p-value of the test is .009975
Step-by-step explanation:
: percentage of students who smoke did not change
: percentage of students who smoke has changed
z-statistic for the sample proportion can be calculated as follows:
z=
where
- p(s) is the sample proportion of smoking students (
=0.25)
- p is the proportion of smoking students in the survey conducted five years ago (18% or 0.18)
- N is the sample size (200)
Then, z=
≈ 2.5767
What is being surveyed is if the percentage of students who smoke has changed over the last five years, therefore we need to seek two tailed p-value, which is .009975.
This p value is significant at 99% confidence level. Since .009975 <α/2=0.005, there is significant evidence that the percentage of students who smoke has changed over the last five years
The question is missing the figure. So, the figure is attached below.
Answer:
C. 350 m
Step-by-step explanation:
Given:
Scale is given as:
1 unit : 25 meters
This means that 1 unit on the grid is equivalent to 25 meters in actual.
Now, from the figure, the horizontal distance across the park is 14 units.
1 unit = 25 meter
Now, we can find the actual distance using unitary method and thus multiplying 25 and 14 to get the actual distance across the park horizontally.
∴ 14 units =
meters.
Therefore, the horizontal distance across the park is 350 m in actual.
So, the correct option is option C.
Find the unit rate by dividing 360 bottles by 5 minutes:
360 bottles
-------------------- = 72 bottles/minute
5 minutes
Answer:
Exponential
Step-by-step explanation:
By visual inspection the graph generated by the points plotted is an exponential graph as the graph curves upward. The graph is also continous and differs from either a decreasing or increasing Linear graph, which shows a straight best of fit pattern. Hence, the graph most closely represents an exponential graph from visual examination.
65-9=56
56 divided by 8 is 7
So they will need 7 tents