There are 24 holes in the paper, once it's all said and done. Every fold doubles the amount of original holes, so 3x2 is 6, 6x2 is 12, and then 12x2 is 24.
Answer:
$2680
Step-by-step explanation:
3.00-1.50= 1.50 profit per hotdog
1200+800=2000 expenses
1.50 (3120) = 4680
4680-2000=
2680 in profit
<em><u>Question:</u></em>
Crispy clover, a popular vegetarian restaurant, introduced a new menu that had 20% more dishes than the previous menu. The previous menu had D dishes. Which of the following expressions could represent how many dishes crispy clovers new menu has?
<em><u>Answer:</u></em>
<em><u>The expression could represent how many dishes crispy clovers new menu has is:</u></em>

<em><u>Solution:</u></em>
Given that,
The new menu had 20% more dishes than the previous menu
The previous menu had D dishes
Therefore,
Previous menu = D dishes
New menu = 20 % more dishes than previous menu
Which means,
New menu = 20 % of previous menu + previous menu
Therefore,
New menu = 20 % of D + D
Solve the above equation

Therefore, new menu has 1.2D dishes
Answer:
(A) For each additional hundred dollars spent on advertising, sales are predicted to increase by $2,380.
Step-by-step explanation:
Regression isa statistical equation, denoting relationship between independent (causal) variable(s) & dependent (effected) variable.
y = a <u>+</u> bx
where y = dependent variable, x = dependent variable, a (intercept) = autonomous value of y, b (slope) = change in y due to change in x
Regression equation of independent variable (x) as advertising expenditure & dependent variable (y) sales : y = 24.45 + 2.38x
Sales are in thousands of dollars, advertising expenditure is in hundreds of dollars. So, the interpretations are :
- Intercept interpretation : When there is zero advertising expenditure, sales are 24.45 thousands i.e $24450
- Slope Interpretation :<u> When advertisement expenditure change (rise) by 1 hundred, sales change (rise) by 2.38 thousand i.e</u><u> </u><u>$2380</u>